Graphic Header for War 1812 Trails

 

Home Page

 

Announcements

Annoucing 1812 Sale Items

ANNOUNCEMENTS 2012

AWARDS 2011-2012 from PR CHAIRMAN

AWARDS 2013

AWARDS 2015

BATTLE OF YORK

BICENTENNIAL EVENTS REPORTED 2012

BICENTENNIAL EVENTS REPORTED 2013

BICENTENNIAL ARTICLES FOR READERS

BICENTENNIAL PROCLAMATION

CANADA WAR 1812

COMMEMORATIVE EVENTS

FORT AND BATTLES WAR 1812

National Press Book
and Scrap Book Info

NEW CHAPTER WEB SITES 2012-2013

NEWLETTERS

PRESIDENT APYAR'S PAGE 2012-2015

PRESIDENT'S PAGE

PROCLAMATIONS

STATE REPORTS 2012-13

STATE REPORTS A-ARKANSAS

STATE REPORTS COLORADO-CONNECTICUT

STATE REPORTS ILLINOIS-KENTUCKY

STATE REPORTS LA-NC

STATE REPORTS OHIO

STATE REPORTS NY 2012

State Reports 2011-2012

State Reports Archive

STUDENT AWARDS

TN STATE REPORT

TN AND TEXAS STATE REPORTS

STATE REPORTS WASHINGTON AND VA

Chronology Events War

DAY BY DAY CHRONOLOGY

DARTMOOR PRISONERS

HALIFAX PRISONERS

STATE HISTORIES 1812

War 1812 Ancestor Index

1812 Biography

1812 BIBLIOGRAPHY

1812 Forts and Battles

1812 Graves Marked

War 1812 Heroines

WAR 1812 HISTORY

WAR 1812 Historical Sites

 

War 1812 Links

War 1812 Maps

WAR 1812 MILITARY DEAD

WAR 1812 MUSTER ROLLS

1812 SOURCE MATERIAL

WAR 1812 REPORT ARCHIVE

WAR 1812 TRAILS

1812 COLORING BOOK

1812 School Quizzes

Best Bicentennial Web Sites

BICENTENNIAL LINKS

New Bicentennail Sites 2012

Photos

Best Chapter Sites 2012

Best Chapter Sites A

BEST STATE SITES 2012

BEST 1812 PROGRAMS

STUDENT AWARDS

 

PRIVATEERS 1812

1812 ANCESTORS

SEA BATTLES

WAR EVALUATION-

VIDEOS WAR 1812

PHOTOS AND VIDEOS

STATE REPORTS

 

 

AWARDS GIVEN ASSOCIATE COUNCIL APRIL 2014

CERTIFICATES AWARDED BY PUBLICITY CHAIRMAN NATIONAL 2014

ALABAMA

  1. To Claudia Campbell, Fort Mims Restoration Association, Best History Site.

Ms. Campbell, with help from the Alabama Society Daughters of 1812 and various other Baldwin County organizations, is responsible for restoring the Fort Mims Massacre site and recreating it as a Living History site where the events of August 30, 1813 are reenacted and its participants live again.

  1. First Place Commemorate Event Category 4, Grave Marking of Dr. David Moore

Staff Surgeon of General Andrew Jackson To Martha Ann Whitt, Alabama Society

ARKANSAS

  1. Best Chapter Program: Men of Color in the War of 1812
  2. Sheila Beatty and Barbara Doody

Outstanding Achievement
Created On-Line Virtual Cemetery for Arkansas 1812 Patriots Using
Findagrave which has been added to State website

  1. Sheila Beatty Outstanding Achievement Historical Articles
  2. Second Place, Category 3, State Report
  3. Outstanding Achievement Public Relations Activities
  4. Sheila Beatty Newletter Second Place Category 3
  5. Sheila Beatty First Place, Category 3 Printed Newspaper Publicity

CALIFORNIA

  1. Anne C. Scholz, Joel Brigham Chapter, State of California Society, First Place, Category 4, Chapter Report
  2. Anne C. Scholz, Joel Brigham Chapter, State of California Society, Second Place

Category 4, Newsletter

  1. David Farragut Chapter, State of California Society, Second Place, Category 4, Chapter Report

COLORADO

  1. Second Place, Category 3 Program War that Forged a Nation with author and recipient Spirit Award, Walter Borneman
  2. Honorable Mention State Website
  3. Outstanding Achievement Public Relations Activities Through Participation Genealogy Expo and Library Workshops, donation of books on subject of War of 1812, distribution of Circulars and award of JROTC medals to local cadets

CONNECTICUT

  1. Betty Oderwald, First Place Program Category 2: Jeremiah Holmes, Savior of

Stonington

FLORIDA

  1. Ann V. Phillips, Spanish Trail Chapter, Outstanding Achievement Publicity Articles/
    Chapter Program

GEORGIA

  1. Benjamin Hardin Chapter, Second Place, Category 5 Newsletter
  2. Eunice Carr, Benjamin Hardin Chapter, Honorable Mention Program History of Saint Michael’s Church Dartmoor England

 

ILLINOIS: The Sagamon River Chapter, Achievement Certificate, Web page photo
Gallery and marking and printed program on Tom Lincoln

INDIANA

  1. Edith Key, First Place Category 2, Scrapbook
  2. Edith Key, First Place Category 2, State Report
  3. Edith Key, First Place, PR Radio Programs

 

LOUISIANA

  1. Bonnie Pepper Cook, Chalmette Chapter, Louisiana Society, in recognition Outstanding Achievement Powerpoint Program, The Battle of New Orleans
  2. First Place, Category 4, Website

 

NEBRASKA

  1. Kathy Ocasio, Honorable Mention Category 1, State Report

NEW YORK

  1. In Recognition Outstanding Achievement Utilizing Website and Facebook
  2. In Recognition of its effort and that of the Lewiston Historical Association and Marc Barone, videographer, for final Video Flames Through Lewiston featuring President National Virginia Apyar and Historian National Mary Casper and State President Jan Johnpier
  3. Jan Johnpier, Videos Unveiling of Tuscarora Monument and of President Virgina Apyar Presenting Tuscarora Chiefs with Proclamation at Tuscarora Appreciation Dinner
  4. New York Society for Outstanding Achievement Commemorating, Celebrating, Educating Public about War of 1812 through a multitude of activities, helping provide Funding for a state Bicentennial Commission, and Creating a lasting monument To Honor the Tuscarora who save the resident of Lewiston New York.
  5. Members of the Jacob Brown Chapter, First Place Powerpoint Program War of

1812 in the North

  1. New York Society, Best State Report
  2. The Bicentennial Informer, Best Bicentennial Newsletter
  3. Jacob Brown Chapter, New York Society, Best Chapter Report
  4. Jan Johnpier Best State Website

10) Special Achievement Award, Beverly Sterling-Affinati, For Series Articles About NY 1812 Patriots Published in Jefferson County Genealogical Society Informer
11) Whitney Hungerford Chapter, For Sponosoring Community Memorial Day Observance with Boy Scouts who reenacted the War of 1812 event known as
“The Great Cable Carry.”
12)Jacob Brown Chapter For Sponsoring School Program on Sackets Harbor in the War of 1812

NORTH CAROLINA

  1. Carol Jutte, Best Scrapbook
  2. Honorable Mention Category 4, State Report

 

 

OHIO

  1. Susan Leininger Outstanding Achievement Online Ancestor Index
  2. Sharon Myers, William Wetmore Chapter in recognition Outstanding Achievement Utilizing Website and Facebook
  3. Sharon Myers, in recognition Outstanding Achievement Powerpoint Program:

Heroines of the War of 1812

  1. First Place, Category 4 Newsletter the Star and the Anchor
  2. William Wetmore Chapter, First Place Category 4, Printed Newspaper Publicity
  3. Sharon Myers, William Wetmore Chapter, First Place Category 4, Public Relations Lectures
  4. Scioto Valley Volunteers  Chapter Honorable Mention Newspaper Publicity

 

TENNESSEE

  1. Teresa Deathridge, First Place Category 5, Printed Newspaper Publicity
  2. Old-Hickory-Nickajack Chapter, Second Place Category 5, Chapter Newsletter
  3. Lynda Williams, First Place Category 5, State Newsletter
  4. First Place Category 5, State Website
  5. Teresa Deathridge, First Place Category 5, Publicity Scrapbook

 

TEXAS

  1. In Recognition Outstanding Achievement Utilizing Website and Facebook
  2. Joyce K. Evetts General Edward H. Tarrant Chapter First Place Chapter Report
  3. Judy Ramos, General Edward H. Tarrant Chapter, Honorable Mention for the Publication of a Series of Publicity Articles
  4. Pamella Daniel, Texas Society, Second Place State Report, Category 5
  5. General Edward H. Tarrant Chapter Honorable Mention Category 5, Chapter Newsletter 

 

VIRGINIA

  1. Laurie Nesbitt, Honorable Mention Category 5 State Report
  2. James Monroe Chapter Virginia Society Honorable Mention Newsletter Flaghouse News

WASHINGTON

  1. Best State Society Newsletter, Category 1: The 1812 War Cry
  2. Judith Kennelly Emry Best Program Article: John McIntosh Brings News of War to Spokane House in Mid-November, 1812
  3. Linda Rae Lind Best Scrap Book Category 1
  4. Outstanding Publicity Event Wreath Laying Ceremony At Bicentennial Monument Washelli Veterans Cemetery
  5. Honorable Mention Category 1, Spokane House Chapter Newsletter
  6. Judith Kennelly Emry, Best Report Category 1

 

 

 

 

Awards Certificates

NEWLETTERS:  (ten in this category)

  1.  Public Relations Award

 Ohio Newsletter,
The Star and the Anchor
First Place Category 4

  1. Edward H. Tarrant Chapter

Texas Society
Chapter Newsletter
Second Place Category 5

            3)  General John Clarke Chapter
Georgia Society
PR Achievement Certificate
Chapter Newsletter

            4)  Benjamin Hardin Chapter
Georgia Society
PR Achievement Certificate
Chapter Newsletter

5) Thomas Bay Chapter
Texas Society
First Place
Chapter Newsletter

            6)  Flag House News Chapter
Virginia Society
Honorable Mention
Chapter Newsletter

7) State of Tennessee
Newsletter
First Place Category 5

  8) State of Arkansas
Newsletter
First Place Category 2

9)  State of New York
Best Newsletter

 

10) NY Bicentennial Informer
Beverly Sterling-Affinati
Best Bicentennial Newsletter

 

Videos Created by Members  (5 in this category)

11.Janisue Rigel Texas Society
Video Battle New Orleans
Third Place

12)   Betty Oderwald
Connecticut Society
Video: Isaac Chauncey
Second Place

13)    Doreen Larson Cesari
New York Society
Flames Through Lewiston
First Place Video

14)   New York Society
Video Funeral Hiram Cronk
Last War of 1812 Veteran
Fourth Place

 15)  Lynne Shulman
Video October Board Visit
Northern Virginia
Honorable Mention

 


SPECIAL ACHIEVEMENT ARTICLES AND PR EDUCATIONAL ACTIVITIES
12 in this category

16)Marcy Carter-Lovick
Edward H.Tarrant Chapter
Texas Society
Written Publicity 1812 Heroes

17)Judy Ramos
Edward H. Tarrant Chapter
Texas Society
Publicity Articles

18)Sharon Myers
Ohio Society
PR Lectures
First Place Category 4

19)Sharon Myers
Ohio Society
Newspaper Articles
First Place Category 4

20)Betty Oderwald
Connecticut Society
PR Lectures
First Place Category 2

21)Edith Key
Indiana Society
PR Radio Programs
Second Place Category 2

22) Evelyn Jackson
Indiana Society
PR Achievement Award
Ancestor Days Program

23)Anne Davis
New York Society
PR Achievement Award
NY Patriot Grave Locations

24) Gwen Causey
North Carolina Society
Reports N.C. War of 1812
PR Achievement Award

25)War of 1812 Coloring Book
For School Children
Ohio Society
PR Achievement Award

26)Brooke Johnpier
New York Society Junior
PR School Award
Bicentennial Minute

27)Jan Johnpier
PR Achievement Award
New York PR
Bicentennial Brochure

28)Georgia Society
Bicentennnial Brochure
PR Achievement Award

SCRAPBOOK   (8 in this category)

29-Missouri Society
Scrapbook
First Place Category 3

30-Maryland Society
Carolyn Whitsell
Second Place Category 3
Scrapbook

31Carol Jutte
N.C. Society
Scrapbook
First Place Category 4

32Judith Kennelly Emry
Washington Society
Scrapbook
First Place Category 1

33Betty Oderwald
Connecticut Society
Scrapbook
Second Place Category 2

34Sheila Beatty
Arkansas Society
Scrapbook
First Place Category 2

35Teresa Deathridge
Tennessee Society
Scrapbook
First Place Category 5

36General Henry Knox Chapter
Tennessee Society
Best Chapter Scrapbook

LIBRARY DISPLAYS  (5 in this category)

37 Maryland Society
Bicentennial Traveling Exhibit
For Libraries
First Place Category 3

38Special Library Award
Most Books to Schools
Francis Fleshhart Chapter
Texas Society

39Jordan Bass Chapter
Texas Society
Library Display
First Place Category 5

40Georgia Society
Judy Wall Smith
Library Display
Second Place Category 5

41Rachel Jackson Chapter
Alabama Society
Honorable Mention
Library Display
Huntsville’s Role in War 1812

COMMEMORATIVE EVENT PUBLICITY (9 in this category)

42Cherokee Chapter N.C.
Commemorative Event PR
Honorable Mention

43 Capt. Johnston Blakeley Chapter N.C.
Commemorative Event PR
Honorable Mention
Grave Marking Joshua Barney

 

44   North Carolina Society
First Place Category 4
Deep Water Point
Commemorative Event PR

45  Louisiana Society
Second Place Category 4
Commemorative Event
Battle of New Orleans

46  Alabama Society
Honorable Mention
Commemorative Event
Fort Mims Massacre

47   Tennessee Society
Commemorative Event PR
Natchez Parkway
First Place Category 5

 

48   Georgia Society
Commemorative Event PR
Fort Hawkins
Second Place Category 5

49     Arkansas Society
Commemorative Event PR
Mount Holly Memorial
First Place Category 2

50 New York Society
Commemorative Event
Flames Over Lewiston
First Place Category 3

PR Reports   (5 in this category)

51 Kentucky Society
PR Report
First Place Category 2

52North Carolina Society
PR Report
First Place Category 4

53Illinois Society
PR Report
Second Place Category 4

54New York Society
PR Report
First Place Category 3

55Texas Society
PR Report
First Place Category 5

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDS

56.Betty Oderwald Connecticut Society
Outstanding Achievement
Public Relations

57Jan Johnpier
New York Society
Outstanding Achievement
Public Relations

58Texas Society
Ora Jane Johnson
Outstanding Achievement
Proclamations

59Tennessee Society
First Place
Printed Newspaper
Publicity

    
60 Ohio Society
Outstanding Achievement
Susan Leininger
Ancestor Project

61 Ohio Society
Sharon Myers
Outstanding Achievement
Public Relations

62 Beveryly Sterling-Affinati
Jacob Brown Chapter
New York Society
Outstanding Achievement
Publicity

63Echo Burrell
Georgia Society
Outstanding Achievement
Public Relations

64 Gay Harlowe
Benjamin DeVane Chapter
Florida Society
PR Achievement Award

AWARDS FOR WEB SITES

65. Baseline-Meridian Chapter
Arkansas Society

66.Sangamon River Chapter
Illinois Society

67.Chalmette Chapter
Louisiana Society

68.Tennessee State Society

69.Texas State Society

 

 



 

 

 

 

s
Copyright 2012